Stojąc na stanowisku samostanowienia narodów, Ukraińska Rada Narodowa jako konstytuanta postanawia:
1. Cały etnograficzny obszar Austro-Węgier, a zwłaszcza Galicja Wschodnia z granicą na rzece San z włączeniem Łemkowszczyzny, północnozachodnia Bukowina z miastami Czerniowce, Storożyniec i Seret, a także ukraiński obszar północno-zachodnich Węgier tworzą jednolite terytorium ukraińskie.
2. Terytorium to konstytuuje się jako Ukraińskie Państwo. Postanawia się, iż odpowiednie działania zostaną podjęte do wprowadzenia tej decyzji w życie.
3. Mniejszości narodowe na ukraińskim terytorium — przy czym Żydzi uznani zostają za oddzielny naród — zostają wezwane do natychmiastowego ukonstytuowania się i przysłania swych przedstawicieli do Ukraińskiej Rady Narodowej w proporcji odpowiadającej ich liczebności.
4. Ukraińska Rada Narodowa przygotuje konstytucję kraju, która oparta będzie na zasadzie powszechnego, równego, tajnego i bezpośredniego prawa głosu wraz z proporcjonalną reprezentacją z prawem kulturalnej autonomii mniejszości i z prawem posiadania w administracji przedstawicieli reprezentujących narodowe mniejszości.
5. Ukraińska Rada Narodowa żąda, aby terytorium zorganizowane obecnie w ukraińskie państwo posiadało bezwarunkowo przedstawicieli na konferencji pokojowej.
6. Austro-węgierski minister spraw zagranicznych baron Burian traci prawo prowadzenia rozmów w imieniu ukraińskiego terytorium.
Lwów, 18 października
Maciej Kozłowski, Między Sanem a Zbruczem. Walki o Galicję Wschodnią 1918–119, Kraków 1990.
Do rozmów pokojowych nie dojdzie tak szybko, za dzień czy dwa nastąpi jedynie zawieszenie broni. Sprawa zacznie się wyjaśniać. Ale już dziś możemy powiedzieć, że austriaccy Ukraińcy na wszystkich ziemiach austro-węgierskich, na Bukowinie, w północno-wschodnich Węgrzech, w Galicji Wschodniej – wszyscy organizujemy się jako samodzielne Państwo Ukraińskie.
To nasz narodowy obowiązek. Uważamy się za naród, który ma prawo żyć własnym życiem, budować swoje odrębne życie narodowe.
Lwów, Dom Ludowy, 19 października
I. Boberskyj, Sodennik 1918–1919, zebrał i uporządkował o. Jurij Mycyk, Kijów 2003.
Z woli narodu ukraińskiego na ukraińskich ziemiach byłej austro-węgierskiej monarchii utworzyło się państwo ukraińskie. Najwyższą władzą rządową państwa ukraińskiego jest Ukraińska Rada Narodowa. Z dniem dzisiejszym Ukraińska Rada Narodowa objęła rząd w stołecznym mieście Lwowie i na całym terytorium państwa ukraińskiego. Dalsze zarządzenia będą wydane przez cywilne i wojskowe organy URN.
Wzywa się ludność do spokoju i posłuchu tym zarządzeniom. Pod tym warunkiem, bezpieczeństwo porządku publicznego, życia i majątku, tudzież zaopatrzenie w żywność, w pełni się poręcza.
Lwów, 1 listopada
Maciej Kozłowski, Między Sanem a Zbruczem. Walki o Galicję Wschodnią 1918–1919, Kraków 1990.
Wolą ukraińskiego narodu utworzyło się na ukraińskich ziemiach byłego austro-węgierskiego państwa Ukraińskie Państwo ze stolicą we Lwowie.
Ukraińska Rada Narodowa jest najwyższą władzą Ukraińskiego Państwa.
Delegacja Ukraińskiej Rady Narodowej w Przemyślu objęła w dzisiejszym dniu władzę w Przemyślu i w całym powiecie.
Wszystkie budynki użyteczności publicznej obsadzono Ukraińskim Wojskiem. [...] Pracować będziemy dla dobra całej ludności, sumiennie i bezstronnie.
Przemyśl, 4 listopada
„Wola” z 4 listopada 1918 (fragm. tłum. Andriy Panasyuk).